Kategoriler
İnternet

Türkiye’de Mobil ve Dijital Yatırımlar

IAB Türkiye’nin raporuna göre 2015 yılı ilk yarısında mobil yatırımlar 32,8 milyon TL’ye ulaştı. Bu rakam global anlamdaki mobil yatırımlarda 2014 yılı sonu itibariyle 24 milyar Euro oldu.

mobil yatırımlar

Aynı dönemde mobil internet aboneliği %24 büyüyerek 33,6 milyon kişiye ulaşmıştır. Akıllı telefon kullananların %82’si her gün internetini kullanmaktadır. Bu oranın Avrupa ortalaması ise %75’tir.

mobil internet

2015 yılının ilk yarısında dijital yatırımlar %21,3 büyüyerek 789 milyon TL’ye ulaşmıştır. Toplam dijital yatırımların içinde en büyük pay 414 milyon TL ile arama motoru yatırımlarına aittir. Onu sırasıyla display ve mobil yatırımlar takip etmektedir. Yine aynı dönemde ise dijital yatırım anlamında en yüksek büyüme %69,9 ile mobil yatırımlarda gerçekleşmiştir.

display reklam

Programatik reklamlar ise 30,7 milyon TL’lik yatırım tutarına ulaşmıştır. Ancak sosyal medya reklamları 99,5 milyon TL’lik yatırım tutarı ile bu alandaki liderliğini devam ettirmektedir.

mobil yatırımlar

Reklamcılar Derneğinin araştırmasına göre ise 2015 yılı sonunda dijital reklamlar bir önceki yıla göre %25,4 büyüdü. Söz konusu büyümede arama motoru yatırımları 815 milyon TL ile ilk sırada yer alırken, sırası ile 600 milyon TL ile display yatırımlar, 69 milyon TL ile mobil yatırımlar gelmektedir.

mobil yatırımlar

Kaynak: Reklamcılar Derneği, IAB Türkiye

Reklamcılar Derneği Mart/2016 verileri için tıklayınız

(Visited 38 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumu onaylamak için işlemi yanıtlayınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.