Kategoriler
Dijital Ekonomi

Türkiye’de E-Ticaret Hacmi Artmaya Devam Ediyor

Türkiye’de e-ticaret hacmi açısından önemli bir veri olan Bankalararası Kart Merkezi’nin internetten yapılan kartlı ödemeleri ifade eden güncel verileri (BKM e-ticaret verileri) yayınlandı. Rapora göre; İnternetten yapılan kartlı ödemeler Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %32 oranında artış gösterdi.. 

Verilerde en dikkat çekici gelişme dijital ödemelerdeki gelişmeler. 2015 yılında hızla yükselmeye başlayan dijital ödemeler, 2016 yılının ilk aylarında da aynı ivmesini devam ettiriyor. Şubat ayı 29 gün olmasına rağmen artan internet ödemeleri dikkat çekiyor. BKM verilerine göre Şubat ayında internette toplam 4,9 milyar TL tutarında kartlı ödeme gerçekleşti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre internetten kartlı ödemelerde %32 oranında bir artışı ifade ediyor. BKM verilerine göre Şubat ayı 29 gün olmasına rağmen, artan internetten ödeme alışkanlıklarının etkisiyle 4,9 milyar TL tutarında kartlı ödeme gerçekleştiği görülüyor. Bu veri önceki yılın aynı dönemine göre internetten yapılan kartlı ödemelerde %32 oranında artış gerçekleştiğine işaret ediyor.

Türkiye'de e-ticaret hacmi

Şubat Ayında Kartlar 43,4 Milyar TL’lik Ödemede Kullanıldı Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere göre banka kartları ve kredi kartları ile Şubat ayında toplam 43,4 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 39,9 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 3,5 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı. Bu yıla özgü olarak Şubat ayının 29 gün sürmesinin de avantajıyla kartlı alışveriş büyüme oranları yıl ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Kredi kartları ile yapılan ödeme tutarında 2015 yılının Şubat ayına kıyasla büyüme oranı %17 olurken, banka kartları ile ödeme tutarında artış oranı %43 oldu.

Türkiye'de e-ticaret hacmi

Banka Kartları İle 40,3 Milyar TL Tutarında Nakit Çekim Gerçekleşti Şubat ayında BKM verilerine göre toplam 40,3 milyar TL tutarında banka kartlarıyla nakit çekim gerçekleşti..

Türkiye'de e-ticaret hacmi

Kaynak: BKM-Bankalararası Kart Merkezi

Fotoğraf: ziffdavisinternational.com

(Visited 76 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumu onaylamak için işlemi yanıtlayınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.