Kategoriler
Dijital Ekonomi

Programatik Mobil Reklamın Global Trendleri

Programatik mobil reklamın bir sonraki evresi “Premium”.. Mobil reklam ağı MoPub 2015/IV. Çeyrek raporu’na göre mobil programatiğin sonraki evresinde premium markaların reklamları artacak. Rapora göre bunun nedeni dünyada yaşayan insan sayısından çok mobil cihaz olması ve insanların mobil cihazlarını günde 3 saate yakın kullanması. Mobil cihazların birçok yerde birden bulunmayı sağladığı için bu durumun kaçınılmaz olduğu değerlendiriliyor.

Raporda, pazarlamacıların söz konusu mobil kullanım izlenimlerini dikkate aldıklarında çok iyi sonuçlara ulaştığı belirtilmiş. Masaüstü cihazlardaki reklamlar ile karşılaştırıldığında mobil reklamların, beğeni tercih ve satın alma tercihleri bakımından yapılan marka ölçümlerini 2-3 kat yukarı taşıdığı görülmektedir. Bu nedenlerle, pazarlamacılar portföylerinde mobil cihazlarındaki uygulamalara her zamankinden daha fazla değer verir olmuştur.

mobil programatik

Ayrıca pazarlamacılar, şeffaflığın ve etkinliğin gelişmesi için mobil programatik reklamlar olarak alımını artırmaktadır. 2015’te ABD’de de mobil programatik reklam harcamaları %110’dan fazla artmıştır. Bu harcama tutarı toplam display reklam harcamalarının %60’ına tekabül etmektedir. Çekici reklam formatlarının sürümü talebi ve reklam yayıncılarının gelirlerini arttırdı. 2015 yılında global anlamda display reklam harcamaları bir önceki yıla göre %107 artış gösterdi.

Raporun sloganı olarak kullanılan gelişme ise programatik reklam bütçelerinde kaliteli markaların kampanyalarının yerini artırmaya devam etmesi. 2015/IV. Çeyrekte ilk defa Fortune 1000 markaları toplam harcamaların içinde %51 oranını aştı. Fortune 500 markaları ise tek başına toplam harcamaların 1/3’ünü oluşturdu.

display reklam

Fırsat işlemleri bir önceki yıla göre %30 artarken, reklam yayıncılarının geliri %165 arttı.

display reklam

Oyunlar üzerinde yapılan reklamlardan elde edilen gelir %200 artarken sosyal platformlardaki gelirler %139 oranında artış gösterdi.

oyun reklamları

Raporun orjinal slaytlarına ulaşmak için tıklayınız..

Kaynak: Global Mobil Programatik Trendler Raporu

Fotoğraf: location3.com

(Visited 54 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumu onaylamak için işlemi yanıtlayınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.