Kategoriler
Soru-Cevap

Oyun Eşyalarının ve Puanlarının İlan Yöntemi İle Satışının Yapılması

Soru:
Oyun içinde karakterlerini geliştirerek bir satış ve aracılık sitesine üye olup burada ilan vererek karakterini veya karaktere ait oyun paralarının ve eşyalarının satışında fatura kesimi nasıl olacaktır.

Satışı yapan kişiye düzenlenecek fatura sadece bu işlemden elde edilen gelire ait komisyon kdv faturası mıdır. Alıcıya ( satıcının fatura düzenlemesi mümkün değildir.) Aracı site tarafından Herhangi bir fatura kesilmesi gerekir mi?
Satış işlemi tamamlandığında komisyon kesilerek kazanç elde eden satıcının ödemesini talep etmesi durumunda kendisine yapılan direkt ödemelerde Gider Makbuzu ve Stopaj kesintisi yapılmaması durumunda sorumluluk nedir?
Cevap:
Oyuncuların sahip olduğu sanal şeyleri sizin platformunuz üzerinden satması ve sizin buna aracılık etmeniz halinde yalnızca bu kişilerden aldığınız komisyon tutarı üzerinden satışı yapanlara KDV’li fatura düzenlemeniz gerekmektedir. Sisteminizin bir nevi pazar yeri olması ve alıcı ile satıcıyı bir araya getirmek haricinde başkaca bir fonksiyonu olmaması nedeniyle, satıştan gelir elde eden kişilerin vergisel sorumluluklarının onlara ait olması gerekir. Sürekli oyun içi satış yapan kişiler açısından ticari kazanç hükümleri geçerli olacaktır.
(Visited 171 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumu onaylamak için işlemi yanıtlayınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.