Kategoriler
İnternet

Mobil Yaşam ve İnternet Kullanımı Öngörüleri 2016

Mobil yaşam ve internet kullanımı öngörülerinin de olduğu Deloitte’un,  2016 yılına ilişkin, teknoloji, medya ve telekomünikasyon öngörülerine göre, dokunmatik ticaret %150 büyüyecek, kullanıcıların %20’si akıllı telefonlarını arama yapmaktan ziyade sadece veri paylaşımı amacıyla kullanacak, internette ise 2,5 trilyon fotoğraf paylaşılacak.. İlgili çalışmadan bazı başlıklar şöyle;

  • Akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar üzerinden yaptıkları satın almalarda, üçüncü parti dokunmatik ödeme sistemi kullanan kişi sayısının 2016 yılında %150’lik bir artışla 50 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Aşağıdaki grafikte Temmuz/2015 itibariyle mobil telefonların belirtilen ülkelerdeki, araştırma veya satın alma amacı ile web siteleri/uygulamaları kullanma oranları verilmiştir. Grafikteki yeşil sütunlar ürün araştırmasını, mavi sütunlar ise ürün satın almaları göstermektedir. Buna göre mobil cihazların hala daha çok ürün araştırması amacıyla kullanıldığı görülmektedir.

Ekran Alıntısı

  • 2016 yılı sonunda, mobil reklam bloklamayı (engellemeyi) tercih eden kullanıcı sayısı, toplamın sadece %0,3’ü olacak. Yani, toplam 70 milyar dolarlık mobil (akıllı telefon ve tablet) reklam pazarının sadece 100 milyon dolarlık kısmı olası bir tehlikede. Özellikle programatik satın almanın sistemi için olumlu bir gelişme olduğu kanaatindeyiz. 

 

  • eSpor, 400 milyon dolar gelir yarattığı 2015’e göre %25’lik bir artışla 2016’da 500 milyon dolarlık bir küresel gelir yaratacak. eSpor yaklaşık 150 milyonluk düzenli veya aralıklı takip eden izleyici kitlesine ulaşacak. Peki eSpor nedir? eSpor (Elektronik spor), dünyanın bir ucundaki kişinin dünyanın diğer ucundaki kişilerle Internet aracılığıyla buluşup oyun oynayabileceği ya da büyük elektronik spor organizasyonları aracılığıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların buluşup, oyun oynayabilecekleri hem fiziksel hem de zihinsel çaba gerektiren bir spor olarak tanımlanabilir.

 

  • Saniye başı gigabit (Gbit/s) internet bağlantılarının 10 misli artışla ve %70’i ev kullanımı olmak üzere, yıl sonunda 10 milyon aboneye çıkması bekleniyor. Talepteki artış, büyük olasılıkla daha geniş erişilebilirlik ve düşen fiyatların etkisiyle tetiklenecek… Aşağıdaki grafikte 2015/III. çeyrek itibariyle global gigabit tarife sayısı verilmiştir. 

Ekran Alıntısı.PNG-1

  • 2016’da, bir önceki yıla oranla %15 artışla, 2,5 trilyon fotoğrafın paylaşılacağı ya da çevrimiçi depolanacağı öngörülüyor. Bu fotoğrafların %90’ı akıllı telefonlarla çekilirken; dijital SLR, kompakt kamera ya da tabletlerle dizüstü bilgisayarlar kalan %10’luk kısmı oluşturacak.
  • 2016 yılında, gelişmiş ülkelerdeki akıllı telefon kullanıcılarının %26’sının, herhangi bir haftada, cihazlarını geleneksel arama maksatlı hiç kullanmayabileceği öngörülüyor. Bu bireyler, “veri amaçlı kullanıcılar” olarak değerlendiriliyor. Aşağıdaki grafikte komünikasyon servislerinin Temmuz/2015 itibariyle “özel data” paylaşımlarının sınıflandırılması verilmiştir.

Ekran Alıntısı.PNG-2

Özel veri paylaşımı yapanların yaş gruplarının istatistiği ise aşağıdaki gibi grafikleştirilmiştir. Grafikte görülebileceği üzere en çok veri paylaşımı yapanların 14-33 yaş aralığı olarak belirtilen “Y Kuşağı”na aittir.

Ekran Alıntısı.PNG-4

 

 

(Visited 67 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumu onaylamak için işlemi yanıtlayınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.