Kategoriler
Soru-Cevap

Kripto Para Alım-Satımı Hakkında

Soru:

X müşteri kripto parasını 1000 TL’ye siteye satar , site elinde bulundurduğu dijital para veya emtia olarak kabul edilen dijital değeri 1100TL’ye satar bu durumda faturalandırma nasıl olmalıdır.

Eğer bu bir ürünse 1100+kdv olarak satılması gerekir ki piyasada bu ürün zaten 1050, 1060 TL’ye satılmaktadır. Aradaki kazanca komisyon faturası kesersek herhangi bir sorun teşkil eder mi?
Cevap:
Kripto para konusunda henüz Maliye İdaresi’nin görüşü netleşmedi, yani emtia mı yoksa bir satın alım gücü transferi mi belli değil. Eğer emtia olarak kabul edilirse evet normal bir mal alım-satımı yapar gibi vergisel sürecin işletilmesi gerekir. Fakat başka bir yerde kullanılmak üzere satın alınan ödeme aracı olarak değerlendirilirse, teslimlerin KDV’ye tabi olmayacağı yalnızca alım-satım kazancınız üzerinden vergi beyanında bulunmanız gerektiği görüşündeyim. Ayrıca faaliyetiniz komisyonculuk değil alım-satım faaliyeti olarak değerlendirilecektir. Düzenlenecek faturanın ise alım-satım kazancı için değil teslim tutarının tamamı üzerinden hesaplanması gerekmektedir.
Anahtar Kelimeler: Kripto para vergi , bitcoin vergi , dijital ekonominin vergilendirilmesi
(Visited 48 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumu onaylamak için işlemi yanıtlayınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.