Kategoriler
Dijital Ekonomi

Dijital Tüketici Eğilimleri Araştırması

Accenture Global’in Türkiye’yi de kapsayan “ Dijital Tüketici Eğilimleri Araştırması” yayımlandı. Araştırmaya göre Türkiye’de dijital tüketicinin tercihi mobil platformdan yana.

Dijital Tüketici Eğilimleri araştırmasının Türkiye’yi ilgilendiren başlıkları ise şunlardır;

 • Tüketicilerin %45’i, aradıkları ürünü bulmak için mobil platformları tercih ettiğini belirtirken %52’lik bir kesim mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapmanın yeterince kolay olduğu görüşünde.
 • Araştırmaya göre; Türkiye’deki tüketiciler, son 2 yılda diğer ülkelere göre mobil platformlar üzerinden alışverişlerini artırdılar.
 • Türkiye’deki tüketicilerin mobil platformlar üzerinden alışveriş yapma tercihi %52 oranı ile dünya ortalamasının üzerinde yer alıyor. Araştırmaya göre global dijital tüketici eğiliminde bu oran %48.
 • Dünya genelinde tüketiciler mağazadan mobil cihazlar ve bilgisayara, tüm kanallardan yapacakları satın almalarını artırmayı planlarken, Türkiye’dekiler %37 ile dünya ortalamasının 10 puan üzerinde bir farkla, akıllı telefonlar üzerinden alışverişlerini artırmayı planlıyor.
 • Tüketicilerin mobil platformdan beklentilerinin başında ise; gerçek zamanlı promosyon önerisi, ödeme sırasında kendilerine özel otomatik olarak kullanabilecekleri sadakat programı puanlarının varlığı veya indirimlerin otomatik olarak anında alışveriş sepetine uygulanması, vb. kişisel hizmetler geliyor.
 • Türkiye’deki tüketiciler, gereksinimlerine en doğru yanıtı veren, taleplerini dikkate alan ve kişisel alışveriş tecrübelerine özel hizmetler sunan perakendeciyi aramayı seçiyor.
 • Online ve mobil kanallar alışverişte önemli bir yer tutuyor olsa da Türkiye’deki tüketiciler satın almak istedikleri ürünü bulmak için yine de mağazaya gidiyor. Dijital tüketici eğilimleri araştırması na göre, geçen yıla göre mağaza ziyaretlerini artırdıklarını söyleyenlerin oranı %46. 
 • Katılımcıların %35’ine göre, bağlantılı alışveriş deneyimi en çok gelişme göstermesi beklenen alanların başında geliyor. Geçtiğimiz yıl katılımcıların %90’dan fazlası, mağazadan satın almak istediği ürünü ilk önce internetten araştırdığını ya da internet üzerinden ürün satın almadan önce mağazada görmek istediğini belirtirken bu yıl, tüketicilerin %52’si alışveriş deneyimini en fazla geliştirecek özelliğin ürün stoğunun mağazaya gitmeksizin sorgulanabilmesi olduğunu belirtiyor.

dijital tüketici eğilimleri

Türkiye’de tüketiciler, kişisel bilgilerini paylaşmaya daha sıcak bakıyor

 • Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’deki tüketiciler kendilerine özel hizmetler sunulması karşılığında kişisel bilgilerini perakendeciler ile paylaşmaya sıcak bakıyor. Katılımcıların %57’si kişisel bilgilerini paylaşmaları karşılığında kendilerine sunulacak promosyon ve indirimlerden faydalanmak istiyor.
 • İlgilendikleri ürüne yönelik özel teklifler sunulması, %40 ile tüketicilerin kişisel bilgilerini paylaşmaları karşılığında en çok talep ettikleri ikinci başlık olarak öne çıkıyor.
 • Perakendecilerin kişisel bilgilere erişimi konusunda kendisini rahat hisseden tüketicilerin oranı %42 olurken paylaşılan kişisel verilerin 3. şahısların eline geçmesi ile ilgili endişelerini dile getirenlerin oranı %78’lere ulaşıyor.
 • Global dijital tüketici eğilimleri araştırma sonuçlarında ise yüzde 85’lik bir katılımcı grubu, kişisel bilgilerinin güvenilirliği ile ilgili endişelerini belirgin bir şekilde vurguluyor.
 • Kişisel bilgilerin bir güvenlik ihlaline maruz kalması durumunda, perakendecilerin oluşabilecek zararı karşılayacağını ve durumu telafi edeceğini düşünen tüketicilerin oranı Türkiye’de yüzde 45 iken, dünya ortalamasında bu oran yüzde 39’da kalıyor.
 • Türkiye’deki tüketiciler, globalle karşılaştırıldığında, perakendecisine daha fazla güvenen bir profil çiziyor.

Türkiye’de tüketiciler teslimat hızını önemsiyor

Global dijital tüketici eğilimleri araştırma sonuçlarına göre Türkiye teslimat hızına en fazla önem veren ülke…

Türkiye’deki tüketicilere teslimat süresi seçenekleri sunulduğunda, tüketicilerin yüzde 34’ü aynı gün içinde, yüzde 15’i ise yarım günde teslimat opsiyonunu seçeceğini ifade ediyor.

Türkiye’deki tüketicilerin fiyat hassasiyeti teslimat hızı konusunda da karşımıza çıkıyor. Teslimat hızı online alışverişlerdeki önemini korumakla beraber, katılımcıların yüzde 21’i ücretsiz kargo seçeneği sunulması durumunda, perakendecinin öngöreceği süreyi beklemeye hazır olduklarını belirtiyor.

dijital tüketici eğilimleri

Türkiye’deki tüketicilerin ön plana çıkan davranışları

– Tüketicilerin yüzde 93’ü hazır giyim ve tüketici elektroniği alışverişlerinde interneti kullanıyor.

– Tüketicilerin beklentilerinin en fazla karşılandığı alanlar yüzde 70 ile ürünler ve yüzde 69 ile mağaza atmosferi olarak karşımıza çıkıyor.

– Tüketicilerin yüzde 57’si mağazadaki satış danışmanları ile iletişimlerinin ve internet ortamının beklentilerini karşıladığını, yüzde 14’ü ise karşılamadığını düşünüyor.

– Tüketicilerin yüzde 53’ü tercih ettikleri perakendeci tarafından kendilerine sunulan fiyat ve promosyonların beklentilerini karşıladığı, yüzde 18’i ise karşılamadığı görüşünde.

– Tüketicilerin yüzde 71’i güvendikleri perakendeciler tarafından sunulan sadakat programlarına ilgi göstereceklerini belirtiyor.

– Tüketicilerin yüzde 21’i, teslimatın ücretsiz olması durumunda perakendecinin uygun göreceği süreyi beklemeye hazır olduğunu ifade ediyor.

– Tüketicilerin yüzde 83’ü teslimat için randevulaşma sistemi uygulandığı takdirde bunu kullanacağını söylüyor.

– Türkiye’de tüketicilerin yüzde 51’i perakendecilerin sosyal medya hesaplarına erişim yoluyla ürün önerisinde bulunmasına olumlu yaklaşıyor.

– Google ve Facebook Türkiye’deki tüketicilerin yaşam tarzını en çok etkileyen şirketlerin başında geliyor.

Kaynak: https://www.techinside.com/dunya-dijital-tuketici-haritasi-aciklandi/

 Fotoğraflar: pitchonnet.com, politico.eu, static1.squarespace.com

 

(Visited 166 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumu onaylamak için işlemi yanıtlayınız * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.